1. HASTA YORUMLARI
  2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıLAZERLE VARİS TEDAVİSİ
  1. HASTA YORUMLARI
  2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Kılcal Varis

Kılcal Damar Varisleri

En sık görülen varis çeşididir. Kılcal varis kişilerde genellikle estetik kaygılar oluşturur. Ancak bu varisler sadece estetik bir sorun değildir. İlerleyen yaşlarda kılcal damar varisleri açık yaralara neden olabilir. 

Kılcal varisler genellikle temelde derin venöz sistemde var olan varislerin belirtisi  de olurlar. Bu nedenle kılcal varis görüldüğünde doğrudan bu varislerin tedavisine girişilmemesi gerekir. 

Renkli Doppler Ultrason Şart

Kılcal varis tedavisi yaptırmadan önce ayakta venöz doppler ultrason ile bacak toplardamar sisteminin baştan başa incelenmesi gereklidir. Bu inceleme sırasında bacaklardaki kılcal varislerin oluşmasına neden olan olgu tespit edilir. 

Eğer yapılan doppler ultrason sırasında derin venöz sistemde varisin varlığı teşhis edilirse kılcal varislerin tedavisine geçilmeden önce bu varislerin tedavi edilmesi gerekir. İç varis de denilen bu varis tipinin tedavisi yapılmadan kılcal varislerin tedavi edilmesinden istenen yarar sağlanamaz. 

Kılcal Varis Tedavisi 

Varis tedavisi başlığı daha ayrıntılı şekilde açıklanan kılcal varis tedavisi oldukça hızlı ve konforlu biçimde kliniğimizde yapılmaktadır. Kılcal varis tedavisi için kullanılan yöntemler temelde iki şekildedir. 

Köpükle Kılcal Varis Tedavisi

Kılcal varislerin nispeten daha kalın olanlarına uygulanan bu tedavi yöntemi ile varisli damarların içine damarların kapanmasını sağlayan bir ilaç verilir. Köpükle kılcal varis tedavisi sırasında damara verilen ilacın etkisi ile damarların iç yüzeyi yanarak büzüşür ve kapanır. Kapanan damarların tekrar açılması mümkün değildir. Fakat tedaviden sonra kapanan damarların dışında başka damarların varisleşmesi her zaman mümkündür. Bu nedenle varis oluşumuna neden olay ortadan kaldırılmadan kılcal varis tedavisine geçilmemesi gerekir. 

Skleroterapi ile Kılcal Varis Tedavisi 

Kılcal varislerin en ince tipine uygulanan bu tedavi yönteminde varisleşmiş damarların içine skleroterapi ilacı doğrudan verilir. Skleroterapi ile kılcal varis tedavisi sırasında damara verilen ilacın etkisi ile varisli damarlar derhal büzüşerek yapışır ve kapanır. Tedavi çok kısa sürer ve ağrısızdır. Bu tedavi yapılırken hasta tedavinin sonucunu derhal görebilir. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193