1. HASTA YORUMLARI
  2. SIK SORULANLAR
Lazerle Varis TedavisiLAZERLE VARİS TEDAVİSİ
  1. HASTA YORUMLARI
  2. +90312 224 1314
Lazerle Varis TedavisiLazerle Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi aslında skleroterapinin bir türüdür. Sıvı skleroterapi ve köpük skleroterapi olarak ikiye ayrılan tedavide köpük tedavisi sırasında aterosklerol isimli ilaç damar için ultrason eşliğinde verilir. Damar içine köpüğün ultrason eşliğinde verilmesi sadece varisli damarların tedavi edilesini varis olmayan damarların korunmasını sağlar. Köpükle varis tedavisi için mutlaka bir radyoloğa görünmek gerekir. 

Köpüklü Varis Tedavisi

Skleroterapi ya da iğne tedavisi, adından da anlaşılacağı gibi bir iğne ile varis damarının içine ilaç verilip bu damarın kurutulması anlamına gelir. Skleroterapi uygulaması sırasında ilacın köpük şekli kullanılırsa buna köpüklü varis tedavisi de denir. Köpük tedavisi sıvı ilaca göre daha etkilidir ancak her damarda kullanılmaz. Daha etkili olduğu için kahverengi renk oluşturma (pigmentasyon) gibi yan etkileri de sıvı skleroterapiye göre daha fazladır. Skleroterapi bölümüde her iki varis tedavisi yöntemi daha ayrıntılı anlatılmıştır.

Variste Köpük Tedavisi Nasıl Uygulanır. 

Tedaviye geçmeden önce hastanın bacak toplardamarları üzerinde ayrıntılı bir varis muayenesi yapılır. Variste Köpük Tedavisi uygulaması kimilerine göre çok kolay olmakla birlikte tedaviye geçilmeden önce çok iyi bir tetkik yapılması ve teşhisin kesin şekilde konulması gerekir. Varis hastalığının çok iyi bir şekilde incelenmesi ve tedavi öncesinde venöz haritalama yapılması doğru yere köpükle varis tedavisi yapımasının garantisini sağlar. 

Köpük tedavisi ultrason eşliğinde yapılmalıdır. 

Köpük tedavisi sırasında hastanın damarlarının içine doğru yerden girilip girilmediğinin anlaşılması için ultrason ile tedavinin izlenmesi çok gereklidir. Aksi halde yanlış yerlere girilmesi ve ilacın yanlış yerlere verilmesi kaçınılmazdır. Kullanılan ilaç damar dışı dokulara verildiğinde dokuların renk değiştirmesine yol açabilir. Köpük tedavisi ile sadece damarlara ilacın verilmesi ancak bu şekilde garanti altına alınır. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314