1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Lazerle Varis TedavisiLAZERLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Lazerle Varis TedavisiLazerle Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerli Varis Tedavisi

Bacakta bulunan ve artık işlevini yerine getiremeyen toplar damarın ameliyatla yerinden çıkarılması yerine tercih edilen yeni bir yöntemdir lazerle varis tedavisi denilir. Lazerle varis tedavisi için hastaların aklına çoğu zaman cilt yüzeyinden varisli damarlara uygulanan bir lazer ışığı uygulaması gelebilir. Oysa böyle değildir. 

Varis Lazer Tedavisi 

Bu yöntemde damar ameliyat ile yerinden çıkarılmak yerine damar içine iğne deliği kadar bir noktadan girilir. Daha sonra lazer enerjisini damarın içine götürecek olan lazer fiberi yerleştirilerek damarın iç yüzeyine lazer verilir. Bu enerji varisli damarın içinin yanarak büzüşmesini sağlar ve yapışarak kapanmasını sağlar. Böylece varis  olmuş ve artık işlevini yerine getiremeyen damar kapatılarak bacaktaki diğer toplardamarlar tarafından kanın kalbe taşınmasına olanak sağlanır.

Lazer Varis Ameliyatı

Varis tedavisinde lazer teknolojisinin kullanılmaya başlamasıyla birlikte hastaların arasında lazerle varis tedavisi için lazer varis ameliyatı denilmeye de başlanmıştır. Oysa lazer ile varis ameliyatı yapılmamaktadır. Lazer varisli damarın kapatılmasında kullanılmaktadır. 

Varis Tedavisi Lazer ilişkisi

Varis tedavisi lazer enerjisi sayesinde yapılmaktadır. Tedavi denildiğinde kimi zaman varisin ya da varisleşmiş damarların iyileştirildiği düşünülmektedir. Oysa varis tedavisi lazer enerjisi ile yapılmamakta lazer enerjisi ile varisli damarlar kapatılmaktadır. Bu nedenle bu iki şeyi birbirinden ayırmak gerekir. 

Lazerle Varis Ameliyatı 

Yukarıda da anlattığımız gibi lazerle varis ameliyatı yapılmamaktadır. Ancak varis tedavisinde lazerin kullanımı teknolojik imkanlar sayesinde her geçen gün git gide yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşma tedavinin ameliyatsız bir varis tedavisi yöntemi olmasından kaynaklanmaktadır. Varis geçmişte ameliyat ile tedavi edilebilen bir hastalık iken gelişen teknoloji sayesinde ameliyatsız olarak tedavi edilebilir hale gelmiştir. 

Geçmişten gelen alışkanlıkla varis ameliyatının lazerle yapılanı çıkmış şeklindeki halk anlayışı hakim olmuştur. Bu nedenle lazerle varis ameliyatı denilmesi çok yaygın görülmektedir. 

Varise Kesin Çözüm

Lazerle varis tedavisi ile varise kesin çözüm sunulmaktadır. Çünkü lazer enerjisi yakılarak kapıtılan bir damarın yeniden açılması mümkün değildir. Bu nedenle lazerle varis tedavisi için varise kesin çözüm demek mümkündür. 

Lazerle Varis TedavisiSık Sorulan Sorular1
 • Varis Nasıl Tedavi Edilir?
  Varis Nasıl Tedavi Edilir

  Ancak gelişen tıp teknolojisi ve bu teknolojiyi kullanan girişimsel radyoloji uzmanlarının sayesinde varis nasıl tedavi edilir sorusu tekrar sorulmaya başlandı. Varisin tedavisinde ameliyat yöntemine artık başvurulmuyor. Varis ameliyatı yerine varisli toplardamar koparılarak çıkarmak yerine toplardamar olduğu yerde kapatmak tercih edilmeye başlandı.Varis bir toplardamar hastalığı olduğundan bu hastalığın tedavisi için geçmişte niteliğini yitirmiş olan toplardamarın ameliyat ile çıkarılmasından başkla bir yol yoktu.

  Toplardamar bir kaç şekilde kapatılabilir.
  1. – Lazerle varis tedavisi
  2. – Buharla varis tedavisi
  3. – Radyofrekans ile varis tedavisi
  4. – Köpükle varis tedavisi
  5. – Skleroterapi

  Kullanılan bu tedavi yöntemlerinin hepsinin ortak özelliği damar içine iğne deliği kadar bir yerden girilmesi ve damar içine ısı ya da ilaç uygulanması suretiyle damarın bir daha açılmayacak şekilde yapışarak kapatılmasıdır.

  Varis nasıl tedavi edilir sorusunun cevapları arasında bulunan; Lazer, Buhar yada Radyofrekans yönteminde damar içine sokulan tıbbi malzeme damarın içini yakar. Böylece damar yapışır ve bir daha açılamaz. Aslında ameliyat ile damarın koparılarak çıkarılmasındaki gibi o bölgede bozulmuş olan dolaşım sonlandırılmış olur.

  Varis nasıl tedavi edilir sorusunun bir diğer cevabı olan; Köpük ve skleroterapi ile varis tedavisinde ise damar içine verilen ilaç damar içine yapışarak damarın kapanmasına sebep olarak tedavininin tamamlanmasını sağlar.

  Varis nasıl tedavi edilir ve daha fazla bilgi için bize ulaşın
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Ertan Helvacı09.03.2019

  Rengin hocam merhaba, bende solucan gibi varizler oluştu. Bu varizlerin tedavisini yaptırmak için defalarca kalp damar cerrahlarına gittim. Her seferinde varis çorabı giymemi söylediler. Variz çorabı kullandığım halde bir türlü bu varizler iyileşmiyor. Variz tedavisi için bana ne yapmamı tavsiye edersiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ertan bey geçmiş olsun bacaklarınızda varis oluşumunu varis çorapları önleyemez. Varis çorabı oluşan varislerin ilermesini yavaşlatır. Bu nedenle doktor arkadaşlarımız hastalığın ilerlemesini önlemek için size varis çorabı kullanmanızı önermişlerdir. Varis hastalığı varis çorabı ile tedavi edilemeyeceği için ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerini kullanabilirsiniz. Varislerinizin çapı ve uzunluğu yapılacak tedavinin yöntemini belirlememize yardımcı olur. Ancak her türlü varis ameliyatsız şekilde tedavi edilebilir.

 • K
  Korhan Öncü16.02.2018

  Bende büyümüş varis var bunun lazerle varis tedavisi ve ücret bilgisi alabilir miyim?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Büyümüş varislerin lazerle tedavisi mümkündür. 2018 yılı varis tedavisi ücretleri hakkında bilgi için lütfen kliniğimizi arayınız.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314