1. HASTA YORUMLARI
  2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıLAZERLE VARİS TEDAVİSİ
  1. HASTA YORUMLARI
  2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Skleroterapi

Skleroterapi Nedir?

Varisli damar içine bir ilaç verilerek o damarın kapatılması işlemidir.

Skleroterapi iğne tedavisi de denilir.
Eğer ilaç köpürtülerek uygulanırsa buna köpük tedavisi denilir. Aslında bu da skleroterapidir. İlaç damara verildiğinde damarın iç kısmını etkiler. Damarın kapanmasını da sonra da yok olmasını sağlar.

Skleroterapi Köpük Tedavisi 

Varisli damarlar artık vücuda gerekli damar değildir. Bu nedenle kapatılmaları ya da çıkarılmaları kişiye hiç bir zarar vermez, aksine varise bağlı şikayetleri ortadan kaldırır. Tedaviden sonra varisli damar kapanır ancak görüntünün düzelmesi zaman alır. Bu süre kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazen varisin tümüyle yok olması birkaç aya ulaşabilir. Varis ne kadar büyükse yok olma o kadar uzun sürer.

İğne tedavisi ya da köpük tedavisi hem kılcal varislere, hem orta boy varislere, hem de büyük varislere uygulanabilir. Ama ana damar varislerinin tedavisinde (safen toplardamar varislerinde) uygulaması önerilmez.

İğne ve köpük tedavisinin asıl kullanım alanı, kılcal varisler ve orta boy varislerdir. Bu iki grup varislerin tedavisinde uygulanan en etkili yöntemdir ve tedavide ilk seçenektir. Kılcal varislerin tedavisinde deri yüzeyinden yapılan lazer ya da RF yöntemleri de kullanılmaktadır ama bunların etkinliği iğne ve köpük tedavisine göre daha azdır.

İğne ve köpük tedavisi orta boy varislerin tedavisinde kullanılabilen tek tekniktir. Tedavi mükemmel sonuç verir.
İğne ve köpük tedavisi büyük varislerin tedavisinde damar içi lazer veya Radyofrekans yöntemiyle ana damarlar tedavi edildikten sonra kalan büyük varislerin tedavisine yardımcı tedavi olarak kullanılır.

Varislere iğne ya da köpük tedavisi yapılışı:

  1. Ultrason ile hedeflenen varise iğne ile girişim yapılır,
  2. İğne ile köpürtülmüş olan varis ilacı verilir,
  3. Köpük damarı içten kapatır,
  4. Belli bir zaman sonra varisli damar kapanır ve sonra yok olur.

Skleroterapi ilacı

Skleroterapi ilacı varis tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç ağızdan kullanılan bir ilaç değildir. Varis tedavisinde sadece doktorların kullanabiliceği bir ilaç olup reçete ile satılır. Bilgisi olmayan kişilerce kullanılması son derece zararlı sonuçlara neden olabilir. O nedenle skleroterapi ilacı alarak evde kullanmayı denemeyiniz. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193