1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıLAZERLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Çeşitleri

Varis çeşitleri temelde iki şekilde ifade edilebilir. Gözle görülen varis çeşitleri ve gözle görülmeyen varis türleri olarak söylenebilir. Gözle görülebilen varis çeşitleri; Büyük, Orta ve Kılcal varisler. Gözle görülmeyen varis çeşidi ise; iç varis olarak bilinir. 

Büyük Varisler

Bacaklarda çok sık görülen varis çeşitlerinden biri büyük varislerdir. Büyük varisler, genellikle şişkin ve gözle çok kolay görülebilen varislerdir. Ağrı, acı, yanma, kaşıntı, yorgunluk, şişlik, morluk - yeşil damar görüntüleri sık görülür. Bazı varis hastalarında belirtiler çok fazla görülmese de, çoğu kişide hayatı zorlaştıracak etkilere sahiptir. Kalınlaşıp ilerlememeleri için doktor kontrolünde muayene olmalarında yarar vardır. Büyük varis türlerinin tedavisi ameliyatlı veya ameliyatsız varis tedavisi ile yapılabilmektedir. Kliniğimizde ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri kullanılmaktadır.

Orta Varisler

Büyük boy varislere oranla daha basit varis türleridir. Orta boy varislerin büyük bir kısmı elle veya gözle izlenebilir. Bu varisler çoğu zaman diz arkasında veya ayak bileğinin çevresinde bulunurlar. Bazı kişilerde bacakların farklı bölümlerinde yer aldığı olur. Orta boy varisler ameliyatla veya ameliyatsız varis tedavisi ile büyük oranda tedavi edilirler. Damar içi girişim ile yapılan lazerle varis tedavisi bu orta boy varislerin tedavisinde de kullanılmaktadır.  

Küçük Varisler

Küçük boy varisler, çoğunlukla bir örümcek ağı görüntüsüne sahiptir. İnce kılcal damarlar şeklinde gözlemlenirler. Yaşlılık ve yaşlığa bağlı hormonal nedenlerle ortaya çıkarlar. Bu nedenle en çok kadınlarda görülen bir varis türüdür. Bunun yanı sıra, genetik nedenlerle görülen bu varis tipi, mavi veya kırmızı ve ince çizgiler halinde kolaylıkla fark edilirler. Günümüzde kılcal varis tedavisi için en çok uygulanan tedavi yöntemi köpük tedavisi ve skleroterapidir. Küçük varislerin tedavisinde kullanılan köpükle varis tedavisi hem hızlı hem de konforludur. Varis köpük tedavisi yöntemi ile aynı gün tedavi edilebilmektedir. 

İç Varisler

İç Varis bacak toplamarlarının cilt yüzeyinden görülmeyen tipidir. Bu varis türü toplardamarların bacak kas dokuları içinde yol alan toplardamarlarda meydana gelen varis türüdür. İç varisler dışarıdan gözle görülen belirti vermemesine rağmen hastanın şikayetleri varis hastalığına ait tüm belirtiler ile ortaya çıkar. Kaşıntı, yanma, ağrı ve bunun gibi belirtiler görülmesine rağmen cilt yüzeyinde hiç damar görülmeyebilir. Bu varis türü de ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebilmektedir. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • C
  Ceren Darıcı10.01.2019

  Hocam merhaba benim bacaklarımda çok yoğun ağrı oluyor. Gece kramları da var. Büyük ihtimalle varis var. Bendeki varisin çeşidi nedir. Bu varis tedavi edilebilir mi Nasıl tedavi edilir. Çünkü dışardan hiçbir varis görülmüyor.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Varislerinizin hangi durumda olduğunu bilmem için sizi muayene etmem ve doppler ultrason çekmem gerekmektedir. Dışardan varisleriniz görünmeye bilir ama derin sistemde varisler vardır ve bu sadece ultrason ile görülebilir. Sonucunuza göre bir venöz haritalama oluşturuyorum. Kılcal ve orta dereceli varislere köpük skleroterapi tedavisi yapıyorum. Venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyatlık damarlara,ameliyatsız varis tedavisi olan endovenöz lazer ablasyon (EVLA) tedavisi yapıyorum. 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızı mesai saatleri içinde ararsanız size detaylı bilgi vereceklerdir. Teşekkürler.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193