1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıLAZERLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Teşhisi

Varis hastalığına bağlı şikayetlerin görülmesi ile birlikte hastaların varis teşhisi için bir doktora görünmeleri gerekir. Bu konuda en kapsamlı incelemeyi radyoloji uzmanları yapabilirler. Zira bir damar hastalığı olan varisin doppler ultrason ile incelenmesi ile dokular arasında kalan damarların da tam olarak incelenmesi imkanı olur. 

Varis Muayenesini Kim Yapar?

Varis muayenesinin radyoloji uzmanı tarafından yapılması gerekir. Varis muayenesi sırasında renkli doppler ultrason kullanılır. Varis muayenesinin ayrılmaz parçası olan bu tetkik varisli damarların içindeki kan akışını ölçmeye yarar. Böylece varisli damarlar içinde kan akışının olup olmadığı hangi yönde olduğu tespit edilir. Ters akış var ise ne şiddette olduğu anlaşılır. Ayrıca ters akış yani varisin olduğu yerler tespit edilerek venöz haritalama yapılır. Venöz haritalama sonunda varislerin tedavisinde nereye ne kadar tedavi uygulanacağı doğru şekilde tespit edilir. 

Varis Muayenesi Ayakta Renkli Doppler Ultrason ile Yapılır.

Varis muayenesine gelen hasta önce Radyoloji uzmanı tarafından elle ve gözle muayene edilir, bacak fotoğrafları çekilir, daha sonra hasta ayakta dururken Renkli Doppler ultrason yapılır. Bu sayede Radyoloji uzmanı doktor tarafından hasta damarın haritalandırılması yapılır. Varis Tedavisi için planlama yapılır. Bu haritalama işlemi daha sonra Radyoloji uzmanı doktor tarafından yapılan tedavinin başarısına doğrudan etki eder.

Varis Muayenesi Sadece Gözle Yapılmaz

Bu nedenlerle sadece gözle yapılan bir muayenenin varisi tespit etmek için yeterli olmadığının bilinmesi gerekir.

Varis teşhisi için doktora başvuran hastaları büyük bir kısmı aslında bu hastalığın belirtileri kendilerinde gördükleri için çoğu zaman teşhisi kendileri koyarlar. Ancak Radyoloji Uzmanı Doktor tarafından yapılacan ayakta renkli doppler ultrason ile hastalığın seviyesi ve yeri tam olarak tespit edilebilir. 

Varis TeşhisiSık Sorulan Sorular2
 • Venöz Haritalama Nedir

  Venöz haritalama bacaklarımızda bulunan varisli damarların genişliğinin, büyüklüğünü ve yerinin Renkli Doppler Ultrason tetkiki ile belirlenmesi işidir. Venöz Haritalama Nedir? sorusuna en net cevap; Varisli damar haritasıdır. 

  Radyoloji Uzmanları tarafından varis muayenesi sırasında çekilen renkli doppler ultrason ile yapılabilen bir inceleme sonunda hazırlanan bir rapora Venöz haritalama denir. Bu tetkik varis hastası olduğundan şüphelenilen kişilerin bacaklarındaki dokuların içinde boylu boyunca uzanan varisli toplardamarın bacakta nerede kaç santimenteye ulaştığı nerede daralıp genişlediğinin belirlendiği bir incelemedir. Bu tetkikin renkli doppler ultrason yapmaya ehliyetli bir radyoloji uzmanı tarafından yapılması zorunludur.

  Venöz haritalamayı Radyoloji Uzmanları Yapar

  Venöz haritalama yalnızca bu konuda yetkili radyologlar tarafından yapılmalıdır. Venöz haritalama tetkiki sonucunda hazırlanan raporun radyolog olmayan kişiler tarafından vermesi uygun değildir. İyi yapılmış bir Venöz Haritalama varis tedavisinin öncesinde yapılması gerekli bir işlemdir.

  Varis tedavisinin nasıl ve nerede bulunan hangi damara yapılacağı bu inceleme sonucunda tespit edilir.

  Gözle dıştan yapılan bir varis muayenesi sonrasında aslında varis olmayan sağlıklı toplardamarların kapatılması mümkün olabilir. Böylece sağlıklı bir organ kaybedilebilir. 

  Varis hastalığının teşhisinde ve tedavisinde niçin girişimsel radyoloji uzmanlarının avantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır. 

  Hastalığı teşhis eden varisli damarların yerini gören gözün aynı damarı tedavi etmesi büyük avantaj sağlar. 

  Girişimsel Radyoloji uzmanları bu avantajı venöz haritalama yapmaları ve varisli damarın yerinin ve tipinin tespiti sonrasında tedavisinde de ultrasonu kullanarak tedaviyi gerçekleştirebilmesindedir.

  Venöz haritalama yapılmadan tedaviye başlanmasına müsaade etmeyin.

  Varis hastası olduğunuza dair şüpheleriniz varsa önce venöz haritalama yaptırmayı ihmal etmeyin. 

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Bu sorunun yanıtı çoğu zaman düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Varis hastalığı özel bir ilaçla ya da bitkisel varis tedavisi yöntemleri ile geçmez. Varis hastalığı toplardamarların fiziksel olarak bozulması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğu için kullanılacak bir ilaçla ya da bitkisel bir kür ile geçmez. Varis hastalığının iyileşmesi için varisli damarların kapatılmasından başka yol yoktur. Bacaklarımızdaki birden fazla toplardamardan biri olan varisli damarlar kapatıldığında sağlıklı damarlar görevlerini daha rahat yaparlar. Böylece varise bağlı şikayetler yavaş yavaş ortadan kalkar. Varis nasıl geçer sorunuza daha fazla cevaplar için lütfen bize ulaşınız.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • A
  Ayten Selvi10.01.2019

  Hocam benim bacaklarımda çok miktarda damar var. Bu damarların tedavisinden önce varis muayenesi olmam şart mıdır?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ayten hanım merhabalar. Muayene olmanız gerekmektedir. Varisler varsa doppler sonucuna göre uygun olan tedavi belli olur . Detalı bilgi ve randevu için 0532 385 31 93 telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193